حقایق جالبی در مورد مانگرو

 

همه ما می دانیم حقایق جالبی در مورد مانگرو وجود دارد. اما بگذارید اول سوالی بپرسیم و پاسخ آن را بدهیم. مانگرو چیست؟ مانگرو به درختان گرمسیری گفته می شود که در سخت ترین شرایط رشد می کنند. شرایطی که اکثریت درختان تاب تحمل در آن را ندارند. .آب های شور ، ساحلی ، سیلاب و جذر و مد غیر قابل شناسایی از جمله شرایط محل رشد این درختان هستند.جالب است بدانید مانگرو توانایی ذخیره مقدار بسیار زیادی کربن را داراست. این ویژگی باعث می شود تا جنگل های مانگرو، سلاح های اصلی در مبارزه با تغییرات آب و هوایی باشند. اما نکته غم انگیز ماجرا این است که جنگل های مانگرو در سر تا سر جهان در معرض تهدید قرار دارند. یکی از راه های تضمین آینده زمین، حفاظت از مانگرو است. پس برای دانستن حقایق جالبی از مانگرو متن زیر را بخوانید.

 

1. مانگرو می تواند تا حدی شور باشد

مانگرو ها تنها گونه درختان در جهان هستند که توانایی زندگی در آب شور را دارند. آنها از طریق برگ های مومی خود نمک موجود را دفع می کنند و این باعث می شود تا در این شرایط دوام آورده و سالم بمانند.

2. مانگرو ها در سرتاسر جهان اندازه های مختلفی دارند

جالب است بدانید که مانگرو یا حرا، در اندازه های مختلفی رشد می کند. دانشمندان انواع مانگرو را بین 50 تا 110 گونه تخمین می زنند. این درختان بین 2 تا 10 متر ارتفاع دارند. اما ویژگی مشترک تمامی آن ها، برگ های مستطیلی و یا بیضی شکل آن ها است. البته دیگر ویژگی تمام مانگرو ها زیستگاه آن ها است.

3. ماهی ها لابلای ریشه مانگرو ها می روند

 

 

یکی دیگر از حقایق جالبی در مورد مانگرو که احتمالا نمی دانستید این است که ریشه درختان مانگرو یا حرا که زیر آب قرار دارد، محیطی حیاتی برای پرستاری از نوزادان ماهی ها هستند. شاید عجیب باشد، اما از ماهی های بسیار کوچک 1 اینچی تا کوسه های 10 فوتی در درختان مانگرو پناه می گیرند.

4. درختان مانگرو در سواحل و دقیقا لب آب زندگی می کنند.

 

 

همانطور که می دانید، مانگرو ها در سواحل آب شور مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری رشد می کنند. طبق آمار 118 کشور در جهان دارای زیستگاه های طبیعی مانگرو هستند. مساحت جنگل های مانگرو روی هم رفته، به بیش از 137 هزار کیلومتر مربع می رسد.

 

5. بزرگترین زیستگاه مانگرو ها کشور اندونزی است

شاید برایتان عجیب باشد اما کشور اندونزی زیستگاه بیشترین درختان مانگرو در جهان است. جنگل های مانگرو حدود 23000 کیلومتر مربع از خاک این کشور را پوشش داده اند.

6. مانگرو های فلوریدا، بیشتر در سواحل جنوبی این ایالت رشد می کنند

تقریبا 2500 کیلومتر مربع جنگل های مانگرو در خاک ایالات متحده آمریکا وجود دارد. منطقه ای به بزرگی لوکزامبورک در جنوب فلوریدا، زیر پوششر درختان مانگرو قرار دارد.

7. مانگرو توانایی بالایی در جذب و ذخیره کربن دارد

ممکن نیست متنی در مورد حقایق جالبی در مورد مانگرو نوشته شود و در آن درباره توانایی ذخیره کربن این گیاه صحبت نشود.

مانگرو یا حرا می تواند در جذب و ذخیره کربن بسیار کارآمد عمل کند. شاید برایتان جالب باشد، اکوسیستم های آبی، در جذب و ذخیره کربن ده برابر کارآمد تر از اکوسیستم های زمینی هستند. این نشان می دهد که مانگرو یک راه حل مناسب و بسیار مهم برای مقابله با تغییرات اقلیمی است.

 

 

8. از مانگرو می توان به عنوان سپر حفاظتی استفاده کرد.

ریشه های ضخیم در هم تنیده و غیر قابل نفوذ جنگل مانگرو، در برابر موج، طوفان و افزایش سطح آب دریا مانند سدی طبیعی عمل می کند و از مردمانی که در سواحل زندگی می کنند، محافظت می کند.

9. نسل کشی مانگرو در میانمار

بر هیچکس پوشیده نیست که مانگرو در همه جای دنیا در معرض خطر است، اما میانمار را می توان به عنوان قتلگاه مانگرو نام برد. جنگل زدایی در این کشور چهار برابر متوسط جهانی است.

10. پرورش میگو برای جنگل های مانگرو یک مشکل زیست محیطی است

در کشور های مکزیک، تایلند و اندونزی، پرورش دهندگان میگو با قطع درختان مانگرو، جا برای قلم های میگو فراهم می کنند. اما مشکل اصلی از جایی آغاز می شود که پس از برداشتن این قلم ها آلودگی جمع شده در آب، باعث می شود که نه تنها مانگرو، بلکه هیچ گونه ای از حیات نتواند در آن مکان رشد کند.

11. نگهداری و احیا جنگل های مانگرو بهتر از کاشت مجدد آن ها است

همانطور که پیش تر گفتیم، ریشه های در هم تنیده در جنگل های مانگرو، جریان آب جذر و مدی را مهار می کنند و رسوبات غنی از مواد مغذی را به خود جذب می کنند. اما پس از این که جنگل های مانگرو از  بین بروند کاشت مجدد آن ها بسیار دشوار است زیرا رسوبات در خاک جابجا می شود و میزان مواد مغذی به کمتر از حد نیاز مانگرو می رسد.

 

راه حل نهایی برای حفاظت از مانگرو چیست؟

همانطور که در مطلب اشاره کردیم، جنگل های مانگرو تاثیر بسزایی در جلوگیری از گرمایش زمین دارند. همچنین ریشه های در هم تنیده در جنگل های مانگرو مانند سد در برابر سیلاب عمل می کنند و از جوامعی که در نزدیکی سواحل زندگی می کنند محافظت می کند. پس محافظت از مانگرو یا حرا اهمیت بسیار دارد. توجه به برخی عوامل که در مطلب گفته شد مانند آلوده نکردن آب و غنی بودن آن از املاح باعث رشد مانگرو می شود. پس ما وظیفه داریم با رعایت این اصول شرایط رشد مانگرو را فراهم کنیم تا سیاره ای سالم تر، هوایی پاکیزه تر و محیط زندگی امن تری داشته باشیم.

 

 

 

اگر قصد خرید کود ، سم ، بذر و ادوات کشاورزی را دارید، می توانید هم اکنون از فروشگاه اینترنتی مانگرو اقدام نمایید تا این محصولات را به بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *