نکاتی برای رشد محصول

تفاوتی ندارد در کدام گوشه از این کره خاکی کشاورزی می کنید. فرآیند رشد محصول کشاورزی موفق در همه جای دنیا یکسان است. تنوع محصول، خاک، بذر، علف های هرز و بسیاری عوامل دیگر در رشد صحیح محصول نقش دارند. شما باید شرایط خاصی را برای رشد هر محصول فراهم کنید. برای مثال شرایط رشد کلم بروکلی با گوجه فرنگی متفاوت است. اما اصول اساسی رشد هر محصول یکسان است. در این مطلب تعدادی از اصول اساسی رشد محصول کشاورزی را برای شما ارائه کرده ایم.

 

خاک سالم، عامل اساسی رشد محصول کشاورزی

 

اساسی ترین و مهم ترین عامل رشد محصول کشاورزی، خاک سالم است. حتما قبل از کاشت بذر، خاک مزرعه خود را آزمایش کنید. توصیه کارشناسان در این زمینه توصیه می کنند که آزمایش توازن خاک با روش آلبرشت انجام شود.انجام این آزمایش علاوه بر این که به شما نشان می دهد که کمبود کدام مواد معدنی  در محدوده شما وجود دارد،  به شما می گوید که برای حاصلخیز کردن خاک مزرعه شما، به چه میزانی از کمپوست، مواد معدنی و کود نیاز دارید.

 

آماده کردن شرایط رشد محصول کشاورزی در مزرعه

 

خاک مناسب کاشت بذر، نباید بسیار مرطوب باشد. مقداری از خاک مزرعه خود را در دستانتان به آرامی خرد کنید. اگر این خاک بین انگشتان شما لکه بیندازد، نشان دهنده رطوبت بالای خاک است. هرگز بذر را در این خاک نکارید. اگر زمان کافی دارید، لایه ای ضخیم از مالچ بر روی مزرعه خود ایجاد کنید و چند ماه برای تجزیه شدن آن فرصت بدهید. اگر نمی توانید چندین ماه صبر کنید، یک لایه ضخیم کمپوست ایجاد کنید و بذر ها را بکارید.

 

استفاده از بذر تازه

 

همیشه سعی کنید از بذر های تازه استفاده کنید. با وجود اینکه استفاده از دانه های قدیمی وسوسه انگیز است، اما اگر در شرایط مناسب نگهداری نشوند، سرعت جوانه زنی خود را از دست می دهند و ممکن است به خوبی رشد نکنند.

 

انتخاب محصولات مناسب

 

یکی دیگر از عوامل مهم در رشد محصول کشاورزی، سازگاری آن با خاک مزرعه شما و آب و هوای منطقه است. شما باید محصولات خود را به گونه ای تنوع دهید که با دمای هوا سازگار باشد. برای مثال اگر در منطقه ای سردسیر کشاورزی می کنید، باید گونه های مقاوم در برابر سرما بکارید. شما باید در این زمینه با کشاورزان با تجربه منطقه مشورت کنید و در مراجع کشاورزی تحقیق کنید تا بهترین تصمیم را اتخاذ کنید.

 

هنگام پیوند محصولات، از سلامت و توانایی آن ها مطمئن بشوید

 

پیوند دادن محصولات با یکدیگر یکی از روش های پر طرفدار بین کشاورزان است. محصولاتی مانند پرتقال خونی از این دسته محصولات هستند.  اما شما قبل از پیوند دو محصول با یکدیگر باید مطمئن بشوید که محصول از قدرت و سلامت کافی برخوردار است. زیرا محصول ضعیف باعث کاهش قدرت خاک و بروز بیماری و آفات می شود.

 

کاشت و رسیدگی اصولی و مناسب

 

بعد از اینکه بذر یا بوته را درون خاک قرار دادید، اطمینان حاصل کنید که به خوبی در خاک قرار گرفته باشند. حواستان باشد در صورت خشک بودن خاک باید آبیاری کنید.  بعد از آّبیاری و رسیدن رطوبت خاک به میزان مطبوع  از آفت کش ها استفاده کنید.

 

محافظت از مزرعه در برابر آفات

 

بزرگترین تهدیدی که مزرعه برای رشد محصول با آن مواجه است، آفات هستند. آن هم نه آفات ناشی از خاک. بلکه آفاتی که پرواز می کنند مانند  ملخ ها خطرناک ترین چیز هایی هستند که یک کشاورز به آن ها مواجه می شود. محصولات مورد علاقه این آفات، مانند برنج، باید  با پوشش محافظ در برابر آفات محافظت شوند. البته در بعضی نقاط باید از محافظ های بزرگتری استفاده کنید. زیرا آفت های بزرگتری مانند گوزن ، گراز و … در این مناطق وجود دارند.

 

رطوبت کافی

 

همه کشاورزان چه کهنه کار و چه تازه کار می دانند که رطوبت کافی یکی از مهم ترین پارامتر ها برای رشد محصول است. روش های مختلفی برای مرطوب نگه داشتن محصول وجود دارد. برخی از محصولات می توانند در برابر رطوبت کم و خشکی دوام بیاورند. اما برخی محصولات با کمک فعالیت های میکروبی رشد می کنند و میکروب ها به آب نیاز دارند. خاک را مقداری آبیاری کرده و پوشیده نگه دارید تا رطوبت آن حفظ شود.

 

از بین بردن علف های هرز

 

هیچ چیز اندازه علف های هرز لرزه بر تن کشاورزان نمی اندازد. علف های هرز به سرعت محصولات را خفه کرده و علاوه بر جلو گیری از رشد محصول،  آن را نابود می کنند. همچنین علف های هرز، سختی کار برداشت محصول را دو چندان می کنند. را حل مقابله با علف های هرز هم چیزی نیست جز پیشگیری از رشد آن ها. با این روش همیشه مدیریت علف های هرز آسانتر خواهد بود.

 

  • فروشگاه اینترنتی مانگرو
  • خرداد 2, 1400
  • 581 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *