کاشت گندم

پیشرفت انسان درست از زمان کاشت اولین بذر گندم شروع شد. کاشت گندم باعث پدید آمدن تجارت و در نهایت اقتصاد شد. همچنین خون های بسیاری فقط بخاطر این گیاه ریخته شد. دلیل آن هم چیزی نیست جز جایگاه آن در سبد غذایی انسان. هم اکنون نیز گندم بیشترین سهم را در میان تولیدات کشاورزی دارد و جزو کالاهای اساسی برای زندگی یک انسان است. ما در این مطلب برای شما کشاورزان عزیز، نحوه کاشت و نگهداری انواع گندم را توضیح داده ایم.

همه ما می دانیم که گندم در ارتفاع 10000 پا از دریا رشد می کند و سالانه نیاز به حدود 10 اینچ بارندگی دارد. کاشت گندم بیش از ده هزار سال است که توسط انسان انجام می شود و در طیف متنوعب از آب و هوا و خاک رشد می کند.

 

تفاوت گندم زمستان و گندم بهار در چیست؟

 

در دو فصل بهار و زمستان ، هزاران نوع گندم رشد می کند. اما چه تفاوتی بین کاشت گندم بهار و گندم زمستان وجود دارد؟

گندم بهار

 

کاشت ندم زمستان در پاییز انجام می شود. این گیاه در طول زمستان به رشد خود ادامه می دهد و در تابستان برداشت می شود. این گیاه پیش از شروع زمستان نیاز به ریشه های قوی و ساقه های تنومند دارد. اما کاشت گندم بهاره در روز های آغازین فصل بهار انجام می شود. البته گاهی اوقات کشاورزان اواخر آبان یا اوایل آذر بذر گندم بهاره را در خاک قرار می دهند. به علت سرما بذر تا بهار مهار شده و در بهار شروع به رشد می کند.

متخصص ارشد دانشکده کشاورزی دانشگاه ایالتی داکوتا جنوبی ، می گوید کشاورزان در داکوتای جنوبی، کاشت گندم را از اواخر اسفند شروع می کنند و نهایت تا اواسط فروردین به پایان می رسانند. همچنین او افزود که دمای خاک مناسب کاشت گندم بهاره، باید در حدود 2.5 تا 4.5 درجه سانتی گراد باشد. درست زمانی که کشاورزان در حال خرید ادوات کشاورزی هستند.

گندم بهاره در دسته محصولات سخت جان جای می گیرد. بذر این محصول ، در طول بهار زیر زمین جوانه نمی زند. این ویژگی باعث می شود تا این گندمم در اثر سرمای آخر بهار آسیب نبیند و سالم بماند. همچنین زمان کاشت گندم بهاره به گونه ای است که  یک تناوب معمول برای مزرعه ایجاد می کند. برداشت گندم بهاره نیز اوایل تیر ماه انجام می شود. سپس تا اوایل مهر ماه گندم زمستانی کاشت می شود.

 

گندم زمستان

 

کاشت گندم زمستانی به طور معمول از اوایل مهر ماه آغاز می شود و تا اواسط آبان ماه ادامه دارد. طبق گفته استوارت دانکن، زراعت شناس در دفتر توسعه منطقه شمال شرقی دانشگاه ایالتی کانزاس، در مناطق سردسیر، از تگزاس تا نبراسکا، کاشت گندم چند هفته زودتر آغاز می شود. دانکن می گوید اندازه بذر را بررسی کنید. سپس تاریخ کاشت گندم را بر اساس رطوبت در منطقه و اندازه بذر تنظیم کنید.

در سال های ااخیر، روند کاشت گندم متفاوت از قبل شده است. قبلا بذر گندم در یک بستر آماده کاشت می شد. اما در سال های اخیر کاشت گندم از روندی مانند دانه سویا یا ذرت پیروی می کند. در این روش در کنار رطوبت مناسب خاک، دمای آن نیز باید کمتر از 27 درجه سانتی گراد باشد.

دانکن می گوید: “شما می خواهید بذر را به رطوبت برسانید ، اما آن را دفن نکنید.” عمق بیش از 3 اینچ یک دستورالعمل کلی است ، اما بسته به نوع و شرایط و شرایط آب و هوایی متفاوت است. دانکن می گوید اکثر دستگاه های کاشت هوای مدرن پس از تنظیم چرخ متقاطع کار خوبی انجام می دهند.

دانکن می گوید:” درست است می خواهید بذر را به رطوبت برسانید، اما به هیچ وجه آن را دفن نکنید.” کشاورزان می گویند که بذر گندم باید در عمق بیش از 3 اینچ دفن شود. اما در حقیقت این مقدار با توجه به شرایط آب و هوایی تغییر می کند. قرار دادن بذر در بقایای محصول کهنه، در ایالات متحده آمریکا بسیار محبوب است. این روش از باقی مانده خاک در برابر فرسایش محافظت می کند و به حفظ سلامتی خاک کمک می کند. در نتیجه گندم به راحتی رشد کرده و بار می دهد.

 

بذر و حاصلخیز کردن خاک

 

انتخاب بذر مناسب برای آب و هوای منطقه کاری بسیار سخت است. شما می توانید بذر مناسب مزرعه خود را از فروشگاه اینترنتی مانگرو بدون واسطه، با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت خریداری نمایید. کشاورزان برای محافظت از محصولات خود در برابر بیماری ها، علف های هرز و  آفات ، از آفت کش ها استفاده می کنند. استفاده از آفت کش ها ضروری است زیرا بسیاری آفات و بیماری ها در آب و هوای گرم و مرطوب شروع به فعالیت می کنند و باعث از بین رفتن محصول و پایین امدن کیفیت آن می شوند.

 

کاشت گندم

دانکن می گوید برای کاشت گندم از گونه هایی استفاده کنید که در برابر زنگ زدگی برگ و ساقه، دوام بیاورند. زنگ زدگی ساقه و برگ یک بیماری ویرانگر گندم است. پیشتر کشاورزان تصور می کردند این بیماری روزی ریشه کن می شود یا حداقل کمتر دیده خواهد شد.  اما در چند سال اخیر چندین گونه گندم، حساسیت بالایی در برابر این بیماری نشان داده اند.

یکی دیگر از بزرگترین تهدید هایی که پس از کاشت گندم با آن مواجه خواهید شد، گندم داوطلب است. گندم داوطلب کنه حلقه گندم را در خود جای می دهد. گندم داوطلب می تواند منجر به بیماری رگه خط موزاییک گندم شود. هر گونه گندم داوطلب تا شعاع دو مایلی مزرعه باید حداقل دو هفته قبل از کاشت نابود شود.

 

 

اما یکی دیگر از مهم ترین عوامل برداشت محصول موفق، خاک حاصلخیز است. قبل از کاشت گندم باید خاک مزرعه خود را آزمایش کنید تا مشخص شود چه مواد معدنی و عناصری در خاک وجود دارد. سپس باید میزان آن ها را با میزان مورد نیاز برای رشد گندم مقایسه کنید. اگر میزان آن ها بیشتر یا کمتر از حد مورد نیاز باشد باید خاک را کنترل کنید. استفاده از کود مناسب یکی از اساسی ترین قدم ها در کاشت گندم است. برای خرید با کیفیت ترین و بهترین کود موجود، بدون واسطه و با بهترین قیمت می توانید هم اکنون از فروشگاه اینترنتی مانگرو اقدام نمایید.

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *