آیا قصد شروع کشاورزی را دارید؟ همه ما می دانیم که کشاورزی یکی از سخت ترین کار های دنیاست و طبق روایات بسیاری، حلال ترین پول دنیا پولی است که از راه کشاورزی به دست می آید. اقدام به شروع کشاورزی تصمیمی ساده و ناگهانی نیست. اگر با کشاورزان با تجربه مشورت کرده باشید، می دانید که آن ها عقیده دارند قبل از شروع کار باید درس های مهمی را یاد بگیرید  و در این کار تجربه کسب کنید. بعد از آموختن درس ها باید اطمینان حاصل کنید که در راه درستی قدم می گذارید.

اما یادتان باشد پیروی از مراحل اثبات شده همیشه منجر به موفقیت شما نمی شود. با توجه به تجربه دیگر کشاورزان ، اگر یک شخص برای شروع کشاورزی و موفقیت در این شغل پشتکار و سازگاری هوشمندانه نداشته باشد و همچنین سخت کار نکند، موفق نخواهد بود. همچنین یکی از ارکان اصلی کشاورزی در قرن بیست و یکم، نوآوری در کار و استفاده از روش ها و ابزار آلات مدرن است. با این تفاسیر شروع کار کشاورزی به هیچ وجه آسان نیست. برخی نکات مهم  در هنگام شروع کشاورزی را برای شما فراهم کرده ایم که می توانید در ادامه مطلب بخوانید

 

برای شروع کشاورزی یک برنامه با حساب و کتاب داشته باشید

تمام کار ها در دنیا نیاز به برنامه ریزی دقیق و جوانب سنجی های بسیار دارد. در کشاورزی، به علت حساسیت های موجود از نظر خاک، عوامل طبیعی و سر و کار داشتن با موجودات زنده ( گیاهان ) حساسیت دو چندان می شود. برای شروع کشاورزی، باید در مورد انواع بذر، کود ، سم و ادوات تحقیق کنید تا بفهمید کدام محصول برای مزرعه شما مناسب تر است و نتیجه بهتری می دهد. در این مورد حتما باید با کشاورزان با تجربه مشورت کنید. البته این نکته را نیز ذکر کنم که تامین کننده معتبر نیز نقش بسزایی در نتیجه گرفتن زحمات شما دارد. شما می توانید بهترین بذر ، کود ، سم و ادوات کشاورزی را از فروشگاه اینترنتی مانگرو با بهترین قیمت خریداری فرمایید.

شما به عنوان صاحب یک کسب و کار در برنامه ریزی های خود باید تمام خطرات، ریسک ها و مشکلات ناگهرانی را در نظر بگیرید. آب و هوا تا حد بسیار زیادی قابل پیش بینی نیست. ممکن است کارگران بیمار شوند. تجهیزات ممکن است خراب شوند. خلاصه هر اتفاقی ممکن است رخ دهد. اگر برنامه ریزی صحیح و با حساب و کتابی داشته باشید و در نهایت آن ها را به صورت دقیق اجرا کنید، می توانید تا حد زیادی از این وقایع سربلند بیرون بیایید.

 

تجهیزات کشاورزی مناسب را انتخاب کنید

تفاوتی ندارد شما در مقیاسی عظیم کشاورزی می کنید یا در مقیاسی کوچک، در هر صورت برای شروع کشاورزی نیاز به تجهیزات مناسب دارید. این امر بر کسی پوشیده نیست که برای شروع هر کاری نیاز به سرمایه کافی دارید. نکته ناراحت کننده این است که بیشتر کشاورزان تازه کار در این بخش شکست می خورند. برای رد شدن از این مانع بزرگ شما باید بهترین روش تامین مالی را دریابید. باید یررسی کنید که چه سرمایه گذاری به سود شماست و چه سرمایه گذاری به ضرر کردن شما می انجامد. شما باید بتوانید از بین تجهیزات مختلف بهترین تجهیزات مناسب مزرعه خود را انتخاب کنید.

 

 

شناسایی کردن بازار هدف قبل از شروع کشاورزی

فرض می کنیم شما می خواهید هندوانه بکارید ، یا گاو پرورش دهید. در ابتدا باید بازار محلی را هدف قرار دهید. اما پیش از آن باید به خوبی تحقیق کنید. باید از خود این سوال را بپرسید که چگونه مشتریانی پیدا خواهید کرد. اگر مشتریان محصولات شما را خریداری نکنند و آن ها روی دست شما باد کنند چه خواهید کرد؟ اگر تمام محصولات شما را خریداری کنند چه می کنید؟ شما باید با در نظر گرفتن تمام جوانب به تمام این پرسش ها پاسخ بدهید.

شما اول باید بفهمید خریدار محصولاتتان چه کسانی هستند. در چه مکانی شانس بهتری برای فروش محصولات خود دارید. چگونه می توانید آن را بفروشید. پس از انجام این کار ها باید یک طرح پشتیبان تهیه کنید. اگر بازار مناسبی برای محصولات خود دست و پا نکنید، ضرر خواهید کرد. قبل کاشت اولین بذر باید یک برنامه جامع برای بازاریابی تدوین کنید.

 

کاری را که عشقتان می کشد انجام دهید

یه لطفی در حق خودتون بکنید و هرچیزی که دوست دارید پرورش بدهید. مثلا میوه های شیرین دوست دارید؟ برای شروع کشاورزی بذر میوه های شیرین را خریداری کرده و بکارید. اگر تا زمانی زمین یا مزرعه خود را به بهترین بهره وری برسانید همین رویه را طی نمایید. این باعث می شود شما با اشتیاق بیشتری در این مسیر قدم بگذارید. ممکن است این کار عقلانی بنظر نرسد، اما  یادمان باشد  هنگام تصمیم گیری در مورد کشاورزی بیش از هرچیز درگیر سنت ها و امور مالی هستیم.

 

 

برای هدف گذاری هنگام شروع کشاورزی با منطق باشید

شاید بار ها با افرادی مواجه شده باشید که می گویند به هر چیزی فکر کنید کائنات آن را به شما می دهد. باید بگویم این حرف ها چرندیاتی بیش نیستند. درست است بیشتر ما جاه طلب هستیم، اما اگر قصد سرمیه گذاری و پیشرفت  داریم، بهتر است برای شروع کشاورزی واقع بینانه به مسائل بنگریم. اول از همه به یاد داشته باشید یک کشاورز اول تاجر است  و بعد کشاورز است. شما باید کار خود را از کم شروع کنید، سپس با برنامه و دور اندیشی به صورت آهسته سرعت خود را افزایش دهید و  اهدافی تعیین کنید که بتوانید آن ها را دنبال کنید.

 

حساب و کتاب دخل و خرج خود را داشته باشید.

پاراگراف قبل اشاره شد که یک کشاورز پیش از این که کشاورز باشد، تاجر است. یعنی یک کشاورز همیشه باید حساب و کتاب دخل و خرج خود را داشته باشد. هنگام شروع کشاورزی بسیار مهم است تمامی رسید ها، فاکتور ها و سایر اسناد مربوط به درآمد و هزینه های مزرعه خود را در محلی معین نزد خود نگه دارید. همچنین یک برنامه سوابق مالی  برای  خود تعیین کنید. این گونه می توانید پیشرفت مالی و معاملات خود در مدت زمان معین را ردیابی کنید. همچنین باید یک فروشنده منصف و مطمئن شناسایی کنید تا بتوانید از او تجهیزات مورد نیاز، بذر، کود و سم را خریداری کنید.

 

 

حرف آخر

کشاورزی این روز ها یکی از پر درآمد ترین مشاغل است. همچنین به علت نیاز انسان به تغذیه ، هیچ گاه کسب و کار کشاورزی رکود را تجربه نخواهد کرد. برای موفقیت در کشاورزی نیاز به برنامه ریزی، تحقیق ، آموزش و سازگاری مداوم با تغییرات است. سخنی از یک کشاورز با تجربه و قدیمی  را برایتان نقل می کنم. او گفت : هیچ قشری خود ساخته تر از کشاورزان در این دنیا وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *